Skip to main content
  • Aktualności
  • Nowe objaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie Wykazu podatników VAT (białej listy)

Nowe objaśnienia Ministerstwa Finansów w zakresie Wykazu podatników VAT (białej listy)

10-12-2019

Od 1 września 2019r. funkcjonuje Wykaz podatników VAT. Zapłata na rachunek nieznajdujący się na białej liście może od 1 stycznia 2020r. mieć negatywne konsekwencje na gruncie CIT/PIT oraz Ordynacji podatkowej.

Wykaz podatników VAT (dalej: biała lista) to jedna, elektroniczna i bezpłatna baza podatników VAT, zawierająca dane o podatnikach, którzy:

  • zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni,
  • nie zostali zarejestrowani lub zostali wykreśleni z rejestru,
  • zostali przywróceni jako podatnicy VAT.

To, czy podatnik znajduje sie na białej liście, można sprawdzić na wybrany dzień, przypadający nie wcześniej niż w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym podmiot jest sprawdzany.

Na białej liście znajdują się m.in. numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK), której podmiot jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą - wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

Aktualizacja rachunków bankowych

Biała lista jest aktualizowana przez Szefa KAS raz na dobę, w każdy dzień roboczy (w godz. 22:00-00:00). MF poinformowało, że rachunki bankowe są widoczne na białej liście następnego dnia po aktualizacji danych podatnika  w bazach danych KAS. Zgłoszenia aktualizacyjne są obsługiwane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia ich wpływu  do urzędu skarbowego.

Niekompletne lub niepoprawne dane na białej liście

MF wskazało, że aby dane dotyczące rachunków mogły znaleźć się na białej liście, muszą jednocześnie spełniać określone kryteria:

  • rachunek musi być wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym,
  • musi to być rachunek rozliczeniowy  w rozumieniu Prawa bankowego lub imienny rachunek SKOK, otwarty w związku z prowadzoną  działalnością gospodarczą,
  • rachunek ten musi być potwierdzony w systemie teleinformatycznym izby rozliczeniowej (STIR)

MF poinformowało, że podatnicy mają obecnie czas na poznanie zasad funkcjonowania białej listy i sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach oraz na sprawdzenie, czy ich rachunki widnieją na białej liście, mogą także potwierdzić aktualność swoich danych.

Znajdziesz nas też tutaj