25 lipca zapraszamy na Nikiszowiec - Odpust u Babci Anny

Po roku przerwy zapraszamy znów do Nikiszowca na ODPUST U BABCI ANNY, który na stałe wpisał się w kalendarz Miasta Katowice i całego regionu. Odpust to letnia edycja Jarmarku Na Nikiszu, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce. Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Miastem Katowice. Znakiem rozpoznawczym Odpustu i Jarmarku Na Nikiszu jest wysokiej jakości unikalne rękodzieło.

W tym roku Odpust odbędzie się 25 lipca w godz. 10.00-20.00. Spodziewamy się około 125 starannie wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Na stoiskach zobaczymy więc oryginalne rękodzieło. A dla smakoszy kuchni regionalnej przygotowujemy kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Planujemy także ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami.

Po raz pierwszy organizujemy nasze wydarzenie w czasie pandemii. Dlatego trzeba będzie o tym pamiętać podczas pobytu na Odpuście. Wynikające stąd ograniczenia i nasza ostrożność skłaniają nas do rezygnacji z tradycyjnej sceny. W zamian pod charakterystycznymi „komzonami” czyli arkadami nikiszowieckiego rynku usłyszycie m.in.

  • dźwięki gitar zespołu Nivel (13:30)
  • saksofonu Joanny Stasińskiej (14:30)
  • akordeonu Macieja Gucika (16:30)
  • na Skwerze Zillmanów chóralne głosy Chóru Mieszanego „Ogniwo” (18:00).

Tam też na Skwerze zapraszamy rodziców z najmłodszymi pociechami na warsztaty muzyczne „EkoMuzyce dla smyka” (10:00 – 11:30). Wszystkie dzieci będą mogły pokręcić się na tradycyjnym „kecioku”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach od 12:00 do 16:00 prowadzić będzie zbiórkę krwi. Planujemy także zbiórkę publiczną, której celem będzie zebranie funduszy na czyszczenie murów osiedla Nikiszowiec z graffiti.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa powiększyliśmy obszar wydarzenia. Wprowadzona zostanie też specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez centrum przesiadkowe na ul. Sądowej i centrum przesiadkowe na Zawodziu. Linia kończyć będzie swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd jest już tylko parę kroków na Odpust. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach przy w/w przystankach. Całe osiedle Nikiszowiec, w tym ul. Nałkowskiej, objęte będzie zakazem wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców osiedla za okazaniem wjazdówki. Obszar całkowicie wyłączony z ruchu to ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Pl. Wyzwolenia aż do przejazdu kolejowego. Zmianie ulegnie rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej i lokalizacja przystanków. Planuje się także ułatwienia dla mieszkańców chcących uczestniczyć w mszach.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu Odpustu zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice, a patronat medialny – Radio RMF FM.

Szczegółowe i bieżące informacje dla mieszkańców i uczestników Odpustu zamieszczane są na funpage’u Jarmarku  Na Nikiszu pod adresem: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/

Serdecznie zapraszamy również do naszego stoiska - niezmiennie od lat przed  placówką Banku na Nikiszu!