Pantery śnieżne w zoo w Chorzowie pod naszą opieką!

Szanowni Państwo!

Z radością informujemy, że Śląski Bank Spółdzielczy SILESIA w Katowicach został opiekunem dzikich kotów! Adoptowaliśmy pantery śnieżne zamieszkujące w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Naszymi podopiecznymi zostały dwie śliczne, młode samice o wdzięcznych imionach - Aleika i Amalia, które do śląskiego ZOO przyjechały z WildparkLüneburgerHeide (Niemcy). Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w siedzibie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Parku Śląskim w Chorzowie, al. Jerzego Ziętka 7 przy udziale członków Zarządu oraz Dyrektor Zoo.

Pantery śnieżne, zwane również irbisami występują w górach centralnej Azji. Te duże koty charakteryzują się dość krótkimi, krępymi łapami, długimi i grubymi ogonami oraz pięknym, jasnym futrem pokrytym czarnymi plamkami. Zwierzęta te wykazują aktywność za dnia oraz o zmierzchu. Polują na różne gatunki ptaków i ssaków, a w szczególności na dzikie owce i koziorożce. Ze względu na wkroczenie człowieka na ich terytorium bywa, że ich łupem padają zwierzęta hodowlane. Pantery śnieżne posiadają status EN, co oznacza, że przypisuje się im wysokie ryzyko wymarcia w niedalekiej przyszłości. Poluje się na nie w celu pozyskania pięknych futer, a także kości, pazurów i mięsa, które na przykład w chińskiej tradycyjnej medycynie uznawane są za lekarstwa oraz afrodyzjaki. Dodatkowo wpadają we wnyki zastawione na inne zwierzęta, a także są zabijane przez broniących swe stada pasterzy. Ogrody zoologiczne na całym świecie włączyły się w ochronę gatunkową irbisów. W tej chwili żyje w nich ok. 400 sztuk, z czego ponad 200 w Europie. Koty te dość dobrze rozmnażają się w niewoli, co daje dobry prognostyk na odbudowę ich populacji. Silesia Bank z dumą dokłada swą cegiełkę na rzecz tych działań.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych podopiecznych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym oraz na naszą stronę, gdzie będziemy zamieszczać informacje o poczynaniach naszych pięknych kotów.

Kursy walut

Kursy walut2018-02-23 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.0398
1 USD3.2864
1 CHF3.4856
1 GBP4.5744
więcej